top of page
MİGREN BAŞ AĞRISI.png

Baş ağrısı nöroloji polikliniğine başvuru sebepleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Her 10 kişiden 9’u hayatı boyunca 1 kez baş ağrısı yaşamaktadır ve kadınlarda bu oran erkeklere göre daha yüksektir. Baş ağrıları  temel olarak iki ana başlık altında irdelenir. Bunlar; primer/birincil

baş ağrıları ve sekonder/ikincil baş ağrılarıdır. Primer baş ağrıları migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı gibi yaşamı tehdit etmeyen baş ağrısı tipleridir ve ileri inceleme çok gerekmemektedir.

Sekonder baş ağrıları ise diğer hastalıklara ikincil kişide hayati risk oluşturabilecek tümör, beyin damar hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi çeşitli sorunlara bağlı oluşan gruptur. Kırmızı bayrak olarak nitelendirdiğimiz çeşitli bulgular ile bu hastalar saptanıp vakit kaybetmeden ileri inceleme yapılmalıdır. Migren ve diğer primer baş ağrıları kronik hale gelebilir ve hastaların yaşam kalitesini ciddi olarak bozabilmektedir. Hastalar nörolojik açıdan değerlendirilip, koruyucu / profilaktik ilaç tedavisi, sinir blokajları, botox  uygulamaları ve migren’de yeni uygulanmaya başlayan aşı tedavisi gibi tedavi seçenekleri vardır.

bottom of page